Kontrola brzdové soustavy motocyklu

Doba čtení: 2 minuty

Brzdové kapaliny

Kontrolu brzdové kapaliny jsme zmínili už při kontrole provozních náplní motocyklu. Zkontrolujte, zda je hladina kapaliny mezi minimem a maximem, a to jak u nádobky přední brzdy, tak u nádobky zadní brzdy. Pokud je hladina brzdové kapaliny nízká, může to znamenat její únik nebo opotřebení brzdových destiček. V takovém případě je třeba doplnit kapalinu stejného typu a kvality, která je uvedena v manuálu k vozidlu. Kromě množství brzdové kapaliny kontrolujeme také její kvalitu. V nádobce musí být viditelně čirá kapalina, jakmile začne tmavnout, je čas na její výměnu v odborném servise.

Brzdovou kapalinu je třeba pravidelně měnit, a to i v případě, že motocykl jezdí minimálně nebo vůbec. Výměna brzdové kapaliny by měla být prováděna dle většiny výrobců jednou za dva roky. Důvodem je, že brzdová kapalina má tendenci pohlcovat vlhkost ze vzduchu, což snižuje její teplotu varu a zhoršuje brzdný účinek. Pozor na několik typů brzdových kapalin a jejich označení (nejběžnější DOT 3, 4 nebo 5). Tu správnou vyberete dle manuálu nebo přímo v servisu.

Stav kotoučů

Před každou jízdou je třeba zkontrolovat také stav brzdových kotoučů přední i zadní brzdy. Pokud je přední brzda dvojitá, pak pravého i levého. V první části se zaměřte na mechanické poškození kotoučů – na nich bychom neměli najít praskliny, trhliny ani hlubší škrábance. Brzdový kotouč by měl být prakticky hladký a hrana pokud je, tak minimální. Vadou je také možné zbarvení kotouče do modra či do červena způsobené jeho přehříváním. Zkontrolujte také možné zvlnění kotouče pohledem z vrchu podél jeho plochy. Často opomíjená bývá kontrola tloušťky kotouče. Minimální hodnota (obvykle v rozmezí 4 až 5 mm) je vyražena na kotouči za nápisem MIN TH. Měření tloušťky provádíme pomocí posuvného měřidla.

Opotřebení destiček

Optická kontrola stavu brzdových destiček by měla probíhat pravidelně, ne pouze tehdy, když se projeví nefunkčnost brzdového systému (slabý záběr brzd, pískavé nebo skřípavé zvuky při brzdění, vadnutí brzdového účinku, atd.). Tloušťka brzdových destiček se dá zkontrolovat správným pohledem z vrchní nebo zadní strany brzdiče, optimální však je celý brzdič sundat a prohlédnout si plochu destiček. Na destičkách najdeme kontrolní drážky – drážka se opotřebením destiček ztrácí, výměnu je třeba provést nejdéle před jejím úplným zmizením. Zároveň proveďte optickou kontrolu ploch destiček, které nesmí být zamaštěné, drolící se nebo jinak poškozené.

Kontrola funkčnosti brzd

Po optické kontrole jednotlivých částí brzdového systému přejděte ke kontrole funkčnosti. Nejprve vyzkoušejte, zda je v obou brzdách dostatečný tlak, tj. páčka nebo pedál mají standardní odpor. Pokud byste páčku brzdy promáčkli až na řídítko, znamená to ztrátu tlaku v systému (totéž u zadní brzdy). Následně zkontrolujte funkčnost brzd během pomalé jízdy bez nastartovaného motoru.