Kontrola pneumatik motocyklu

Doba čtení: 2 minuty

Mechanické poškození pneumatik

Jako první zkontrolujte celkový stav pneumatik a jejich případné mechanické poškození. Nejčastější možnosti poškození pneumatik jsou proříznutí, trhliny v pneumatice, praskání vzorku a odchlípnutí dezénu, boule na pneumatice, přítomnost cizího tělesa – např. hřebíku. Pro kontrolu celého obvodu obou pneumatik je třeba s motocyklem během kontroly popojíždět. V případě defektu je třeba zvolit správný způsoby opravy (opravná sada s knoty, opravný sprej, pneuservis). Ideální je samozřejmě co nejbližší výměna pneumatiky za novou.

Stáří pneumatik

Souběžně s kontrolou mechanického poškození pneumatik je vhodné najít a zkontrolovat označení stáří pneumatiky – DOT. První dvě číslice značí týden výroby, druhá dvojice označuje rok výroby pneumatiky. Například pneumatika s označením DOT 0319 byla vyrobena ve třetím týdnu roku 2019. Optimální životnost pneumatiky uvádí jednotliví výrobci, obecně se hovoří o stáří 5 až 7 let dle typu pneumatiky. Stáří pneumatiky má vliv na její chování (tvrdnutí směsi = zhoršení adheze v náklonu, delší brzdná dráha).

Výška dezénu pneumatiky

Minimální výška dezénu pneumatiky u motocyklu je 1,6 mm na přední i zadní pneumatice, u mopedu pak 1 mm. Kontrolu a měření je třeba provést v různých částech oblouku pneumatiky, nikoliv pouze na jejím středu. Často dochází k nerovnoměrnému sjíždění pneumatiky, což znamená, že v některé části tak ještě požadovanému minimu odpovídá, v jiné už ne. Měření provádíme pomocí posuvného měřidla nebo speciálního měřiče hloubky pneu. Pneumatiky často bývají vybaveny také takzvanými indikátory opotřebení – kontrolními body, které, pokud se srovnají do roviny s dezénem nebo zmizí, signalizují, že je pneumatika opotřebená a musíte ji vyměnit.

Tlak v pneumatikách

Správně nahuštěné pneumatiky lépe drží na silnici, mají kratší brzdnou dráhu, sjíždí se rovnoměrně a pozvolna a díky tomu i déle vydrží. Proto je třeba tlak v obou pneumatikách pravidelně kontrolovat. Správný tlak v předních a zadních pneumatikách udává výrobce vozidla. Jeho doporučenou hodnotu najdete v uživatelském manuálu vozidla. Často nálepku s těmito údaji naleznete také na motocyklu, nejčastěji na zadní kyvné vidlici. Tlak je nejlepší měřit před jízdou a za studena. Pokud jsou pneumatiky příliš zahřáté, může být naměřená hodnota chybná. Na trhu dnes existuje celá řada zařízení určených ke kontrole tlaku v pneumatikách (analogové, digitální). Některé moderní motocykly jsou také vybaveny systémem kontroly tlaku v pneumatikách TPMS, který zobrazuje tlak pneumatik na palubním displeji. Systém lze dokoupit jako příslušenství.