Příprava k jízdě

Doba čtení: 2 minuty

Než se pustíte do samotného tréninku nebo jízdy, je třeba uvědomit si základní zásady ovládání motocyklu, které popíšeme v následujících kapitolách. Pracujte systematicky a hlavně nepřeceňujte ani nepodceňujte své síly. I zkušený jezdec by si měl občas potrénovat pomalé úkony a zkontrolovat si, zda nemá nějaké zlozvyky. Pokud nemáme správné návyky při stání a pomalé jízdě, nemůžeme správně reagovat při zvýšené rychlosti, nemáme na to pak totiž časový prostor.

Umístění motocyklu na stojan

K zaparkování motocyklu využíváme hlavní nebo boční stojan. Ne každý motocykl má oba stojany. Pohodlnější, a tedy běžněji používaný, je boční stojan. Při použití bočního stojanu se musíme přesvědčit, že jsme jej řádně vyklopili. Před opuštěním motocyklu je vhodné zatáhnutí za řídítka vzad. Pokud by nebyl motocykl stabilně opřen, zjistili bychom to včas a mohli bychom pádu motocyklu zabránit. Stejně tak tomu je i v případě měkkého podloží.

Umístění na hlavní stojan je vhodné zejména k servisním úkonům. Další výhodou je úspora místa při parkování, kdy motocykl stojí vzpřímeně. K jednoduchému zvednutí motocyklu na hlavní stojan využijeme principu páky a vlastní váhy. Je důležité najít si správný grif při zvedání motorky – netahejte ji na stojan rukama, využijte své vlastní hmotnosti při zhoupnutí stojanu. I drobná žena pak dokáže bezpečně postavit těžkou motorku.

Posed na motocyklu

Pokud má motocykl hlavní stojan, využijeme jej. V opačném případě použijeme boční stojan. Posadíme se na motorku tak, jako kdybychom se chystali k jízdě a zkontrolujeme si základní pozice na ovládacích prvcích. Správné ovládání najdete v kapitole Teorie jízdy / Ovládací prvky

Kontrolujeme

  • pozice rukou na rukojetích řídítek

  • způsob ovládání páčky přední brzdy

  • způsob ovládání páčky spojky

  • uvolnění paží při uchopených řídítkách

  • pozici nohy na stupačce a ovládání řadicí páky

  • pozici nohy na stupačce a ovládání zadní brzdy

Vše výše uvedené kontrolujeme dle popisu v kapitole teoretického výkladu. Chybné způsoby opravíme a můžeme vyrazit. Je ale vhodné se ke kontrole vrátit a jednotlivé prvky kontrolovat opakovaně, dokud se pro nás správné ovládání nestane automatickým. Vryjte si sami pro sebe do paměti pokyny jako např. „Povol ty lokty.“ nebo „Dva prsty na páčky.“