Úvod
Učme se přežít
Motocyklisté jsou jednou z nejohroženějších skupin účastníků silničního provozu. To slyšíme ze všech stran a mnohdy už nám to může znít jako jedno velké klišé. Prostým pohledem do pravidelných statistik nehodovosti však zjistíme, že tomu tak skutečně je. Každoročně přijde o život průměrně 80 motocyklistů, další stovky jich zůstávají vážnými následky silničních nehod doživotně poznamenány. Podíl motocyklistů na počtu všech usmrcených účastníků silničního provozu se pohybuje okolo 13 %. Uvážíme-li, že počet najetých kilometrů na motocyklech je výrazně nižší než u ostatních motorizovaných prostředků, celou problematiku to ještě umocní. Často také vidíme názorové střety týkající se bezpečnosti mezi motorkáři a řidiči aut. Stejně tak se vyskytují střety i mezi cyklisty a motorizovanými účastníky nebo například i mezi chodci a cyklisty. Na silnicích spolu na první pohled neumíme zrovna moc dobře kooperovat, a to ať už se nacházíme v kterékoliv ze zmíněných rolí. Přitom právě spolupráce a ohleduplnost jsou základním předpokladem pro to, aby na silnicích přestali umírat lidé. Motorky a motocyklisté mají svá specifika. Většina motocyklistů, alespoň v našich klimatických podmínkách, není při jízdě motivována dopravou, nýbrž hledá na motorce aktivní odpočinek, relaxaci, sport atp. Opojné zrychlení a rychlost jsou to, co na motorce hledáme, a to spolu s dalšími faktory vede k daleko většímu riziku zranění.
Nejčastější chyby v ovládání motocyklu
Udělat chybu při jízdě na motorce není nic těžkého. Ojedinělá chyba je problém, mnohem větší problém však je, pokud se jedná o chybu opakovanou. Takové chyby si můžeme odnést už z autoškoly. Pokud totiž učitel v kognitivní fázi výuky chybu přehlédne, žák si ji z kurzu odnese do provozu, kde se pak dostává nejen mimo komfort, ale také se vystavuje nebezpečí. Z chyby se s naježděnými kilometry stává zlozvyk a i v případě, že ho v budoucnosti někdo odhalí, je velmi náročné ho odbourat a naučit se motorku ovládat správně. Představte si, že takovou chybu můžete snadno odhalit sami nebo s pomocí kamaráda. Proto jsme pro vás připravili soupis nejčastějších chyb, jejich možné identifikace, následků a možných řešení.
Práce ve dvojici nebo týmu
Pokud už se rozhodnete věnovat se tréninku a odhalování chyb, doporučujeme vám vzájemně si vypomáhat s dalšími jezdci. Hlava nás totiž umí dost často oklamat a naše představa se nerovná realitě, například v úhlech náklonů těla. To pak parťák stojící opodál vidí velmi snadno. Otevřete-li se případné konstruktivní kritice, můžete v krátkém čase hodně získat. Pokud se vám pak přeci jen nedaří některé zlozvyky odbourat, vyhledejte pomoc odborníků v některé z kvalifikovaných motoškol.