Průběh výcviku
Povinných 13 hodin jízdy se může zdát jako velmi málo. Je však nutno počítat s tím, že každému z vás půjde příprava jinak. Každý z vás by tedy měl učením strávit tolik času, kolik je potřeba, aby bezpečně ovládal motocykl. Ovládání motocyklu je mnohem složitější než auta, jelikož je zapotřebí zároveň řešit rovnováhu a zkoordinovat různé pohyby k ovládání ovládacích prvků. To je použití zápěstí, prstů, kotníků, pohled a střed těla. Až se vám toto vše podaří, je teprve ten správný čas vyrazit na silnici a začít s vyhodnocováním silničního provozu. Správně vybraná autoškola by měla tento nutný postup brát v potaz a rozdělit výcvik do jednotlivých etap.
Etapa č. 1
Trenažér
Je vhodné začít na trenažéru, kde vám instruktor vysvětlí základy ovládání motocyklu a zároveň zjistí, jak jste na tom. Ušetříte si tím nervozitu spojenou se získáváním absolutních základů přímo na motocyklu. Je přece jen lepší osahat si ovládací prvky a ovládání motorky v bezpečí učebny. Některé autoškoly také využívají moderní nástroje, jako jsou lehké elektromopedy, na kterých se díky nízké hmotnosti a snadnému ovládání jednoduše naučíte koordinovat plyn se spojkou a další důležité ovládací prvky.
Cvičiště
Jakmile váš instruktor vyhodnotí, že jste zvládli základní ovládání motocyklu, je čas postoupit na cvičiště a začít s výcvikem na skutečném motocyklu. Je třeba zvládnout rozjezd, zastavení, řazení rychlostních stupňů, zatáčení a další základní prvky. Teprve poté je moudré se pustit do druhé etapy výcviku. V některých případech může první etapa vyžadovat více pozornosti a času, ale je rozhodně lepší si připlatit pár hodin navíc, než se pustit do dalšího výcviku nebo případně do provozu bez základních návyků.
Etapa č. 2
Samostatné úkony na cvičišti
Součástí závěrečné zkoušky je deset úkonů na cvičišti. Je tedy na čase je zvládnout. Neberte to tak, že vás někdo potřebuje buzerovat mezi kuželkami. Desítka zmíněných zvláštních jízdních úkonů vás totiž postupně provede základy ovládání motocyklu, které využijete nejen při pomalé jízdě a krizových situacích, ale především v každodenním provozu. Nejde tedy jen o to zvládnout projet jednotlivé úkony tak, abyste při zkoušce obstáli, ale také naučit se správnou techniku.
Popis jednotlivých zvláštních jízdních úkonů včetně jejich správného provedení najdete v sekci Praktická příprava.
Samostatná jízda na motocyklu
Jakmile zvládnete teoretickou přípravu, může s vámi instruktor vyrazit do silničního provozu. Už mnoho let nejezdíme na motorce s dvojím řízením, instruktor s vámi jede s doprovodným vozidlem a instrukce předává pomocí interkomu. Začít byste měli nejprve v mírném provozu, později se pustit i do města. Cílem není jen procvičovat dopravní situace, ale také naučit vás projíždět zatáčky, užívat správnou stopu, pohled a další nutné schopnosti. Při správném tréninku byste se měli dostat do stavu, kdy budete moci samostatně vyrazit do provozu.
Simulace závěrečné zkoušky
Abyste si byli jistí, že závěrečnou zkoušku úspěšně absolvujete a nepůjdete si ji jen draze vyzkoušet, provede s vámi instruktor zkoušku na nečisto. V této fázi si prověříte všechny zvláštní úkony i jízdu v provozu s doprovodem.