Nejčastější chyby při manévrování a pomalé jízdě
Přílišné naklánění motocyklu při vedení nebo manévrování na místě
Identifikace problému
Během manévrování na místě nebo vedení motocyklu se jezdec příliš namáhá a riskuje pád motocyklu. Při pohledu zepředu nebo zezadu vidíte motocykl zbytečně moc nakloněný.
Následky
Při přílišném vyklonění motocyklu z osy kolmé s podkladem začne na jezdce působit velká síla, motocykl pocitově těžkne. V tu chvíli dochází k neplynulému ovládání. Následky mohou vést až k pádu.
Řešení
Pokud je motocykl v kolmé ose s podkladem, je k jeho udržení potřeba opravdu minimální síla. Dejte si práci a dostaňte motocykl přesně do osy tak, aby šel udržet jedním prstem na sedadle. V takovou chvíli není problém ho obejít a držet u toho jen jednou rukou. Jakmile začnete motocykl opět naklánět, vnímáte potřebu vyvinout mnohem větší sílu k jeho udržení i tlačení.
Ovládání spojky v záběru, tzv. „pumpování“
Identifikace problému
Prvotním znakem je nepřesné používání spojky, ze kterého plyne neplynulé rozjíždění, poskakování motorky a neplynulé ovládání motocyklu v pomalých úkonech, kde se se spojkou intenzivně pracuje. Soustřeďte se na ovládání spojkové páčky. Sledujte, zda spojku ovládáte rychlým vymačkáváním z jedné krajní polohy do druhé nebo plynule
Následky
Zmiňovaným způsobem, tedy pumpováním, nelze spojku přesně ovládat a dávkovat. Vzhledem k tomu, že v takovém případě nedokážete udržet spojku v bodě záběru motoru, dochází k:
- neplynulému, škubavému rozjezdu motocyklu,
- zhasnutí motoru z důvodu prudkého puštění spojky,
- nebezpečnému prudkému rozjezdu pří prudkém puštění spojky a přidání větší míry plynu,
- neplynulému, škubavému řazení,
- neplynulému průjezdu pomalých úkonů, kde je nutné spojku používat.
Řešení
Spojku nelze používat v režimu ON/OFF, v takovém případě se motocykl chová neklidně a snadno může nastat jedna z výše popsaných chyb. Naučte se správně dávkovat spojku nalezením bodu záběru a plynulým ovládáním páčky spojky v řádu milimetrů.
Nedostatečné využívání plynu, jízda na volnoběh
Identifikace problému
Při pomalých úkonech není jezdec schopen udržet motocykl v rovnováze, ten se mu následně kácí do zatáček, dochází k sundávání nohy ze stupačky, případně i pádu. Během manévru neslyšíte přidaný plyn motocyklu, zvuk po celou dobu odpovídá volnoběžným otáčkám.
Následky
Pomalé úkony, a především zatáčení během nich, patří k tomu nejnáročnějšímu v ovládání motocyklu, a to nejen na cvičišti, ale i v reálném provozu. Výrazným pomocníkem je během nich správně přidaný plyn a dávkování rychlosti pomocí spojky. Pokud nejsou využity, dochází k:
- neschopnosti udržet motocykl v rovnováze,
- pomáhání si odrážením nohou,
- křečovitému držení řídítek – motocykl nechce zatáčet,
- pádům v pomalých rychlostech, především v druhé části oblouku,
- zbytečnému zvyšování rychlosti v oblouku – díky získané odstředivé síle motocykl nepadá.
Řešení
Je třeba pochopit rozdíl v ovládání motocyklu mezi pomalými a rychlými úkony. V pomalých úkonech využíváme přidaný plyn a motor vytočený do otáček, což přináší gyroskopický efekt, díky kterému motocykl sám drží stabilitu. V pomalých manévrech tedy využíváme přidaného plynu a rychlost regulujeme přesným ovládáním spojky, případně přidáním aktivace zadní brzdy. Skvěle poslouží nácvik úkonů jízda rychlostí chůze a slalom v rychlosti chůze.
Pohled na kuželku
Identifikace problému
Během úkonů slalom v rychlosti chůze, jízda ve tvaru U a jízda po dráze ve tvaru 8 se soustřeďte na pohled. Ten by neměl být veden k zemi na objížděnou kuželku, ale nad ni ve výšce očí jezdce.
Následky
Oči fungují jako pomyslný zaměřovač směřující tělo a motocykl do směru pohledu. V případě, kdy hledíte na kuželku ležící na zemi, tělo dostává příkaz, aby onu kuželku trefilo. Následně probíhá na podvědomé úrovni zbytečný úkon směřující tělo s motocyklem správně do oblouku. V oblouku je tak mozek zbytečně zatížen a pokud nemá automatizované jednotlivé úkony ovládání motocyklu, nezvládáte projetí oblouku plynule a bezpečně.
Řešení
Důležitá je funkce očí při jízdě. Zde platí jednoduché: „Kam koukám, tam jedu.“ V případě objíždění kuželky je tak třeba koukat do jejího směru, ovšem ne na zem. Pohled by měl směřovat vzduchem nad kuželkou ve výšce očí.
Nedostatečný předstih pohledu v pomalých úkonech
Identifikace problému
Během úkonů slalom v rychlosti chůze, jízda ve tvaru U a jízda po dráze ve tvaru 8 se soustřeďte na pohled. Ten musí být veden dostatečně vpřed ve směru jízdy. Sledujte, ve kterém momentu začínáte otáčet hlavou při jízdě do oblouku.
Následky
U předchozí chyby jsme si popsali funkci očí při jízdě. Je ovšem nutné počítat s reakčním časem, tedy dobou zpracování informací mozkem a zaslání podnětů jednotlivým svalům pomocí nervové soustavy. Zjednodušeně řečeno „to, že vyšlete pohled do požadovaného směru, neznamená, že do něj ihned začnete zatáčet“. Pokud je v pohledu tato prodleva, nedokážete začít manévrovat včas a proto vám oblouk nevychází dobře.
Řešení
Je třeba pochopit funkci mozku při jízdě do oblouku a přítomnost prodlevy reakce. Podrobněji, viz a href="/mozek-jako-ridici-centrum-telo-jako-stroj" target="blank">odkaz. Během trénování dávejte pozor na správné a včasné vedení pohledu.
Sundávání nohy ze stupačky při pomalém manévrování
Identifikace problému
Jezdec ztrácí při pomalých manévrech a zatáčení jistotu. Aby neupadl, raději sundává vnitřní nohu v oblouku ze stupačky a odráží se s ní od země. Nejčastěji k tomu dochází ve druhé polovině oblouku.
Následky
Nohy jsou při ovládání motocyklu velmi důležitým prvkem. Pokud dojde během jízdy k sundání nohy ze stupačky, může nastat:
- rychlá změna těžiště motocyklu + jezdce vedoucí k rozhození plynulého průjezdu oblouku,
- nestabilní těžiště motocyklu + jezdce – povolená noha mění svou pozici a tím mění těžiště,
- nebezpečné odražení nohy o zem, které může vést až ke zranění,
- ztráta kontaktu s motocyklem a následné křečovité chycení řídítek (jakmile pustí jezdec motocykl nohama, musí ho chytit rukama),
- nemožnost zapojit nohy do ovládání motocyklu.
Řešení
Vraťte se k přečtení oddílu Nesprávná poloha nohou na stupačkách pro pochopení funkce nohou při ovládání motocyklu a udržení rovnováhy. Je třeba pochopit, že nohou sundanou ze stupačky si při pomalých manévrech nepomůžete, ale naopak uškodíte. Pokud potřeba sundávání nohou během jízdy trvá, zaměřte se na možné příčiny, jako jsou:
- nesprávná práce se spojkou (ovládání 4 prsty, pumpováni, používání zapnuto/vypnuto),
- nedostatečné zvýšení otáček během pomalého úkonu a tím ztráta gyroskopického efektu,
- nesprávné vedení pohledu (pohled před motorku, na kuželku nebo s nedostatečným předstihem),
- křečovité držení řídítek s následnou nemožností přesného a jemného ovládání plynu a spojky,
- náklon ramen a trupu do oblouku.
Tažení nohy za motocyklem při rozjezdu
Identifikace problému
Jezdec po rozjezdu nechává jednu nebo obě nohy mimo stupačky a táhne je za sebou. Věnujte pozornost poloze nohou v nízkých rychlostech při rozjezdu.
Následky
Jak jsme si již řekli v předchozím oddílu, nohy jsou pro ovládání motocyklu velmi důležité. Pokud je jezdec táhne při rozjezdu za sebou, dochází k:
- nebezpečí odražení nohy od vozovky (kámen, nerovnost, díra) s následným odražením do kyvné vidlice s možností zranění nebo pádu,
- neustálé změně těžiště motocyklu díky houpajícím se nohám,
- křečovitému držení řídítek rukama,
- nebezpečnému průjezdu křižovatkou – nemožnost zapojit nohy do ovládání motocyklu.
Řešení
Tahání nohou za motocyklem je bohužel dost častým jevem i u zkušených řidičů. Ve většině případů jde o pouhou lenost zvednout nohy před dalším zastavováním. U začínajících řidičů se však většinou jedná o pocit jistoty. Jak jsme si už ale v předchozích bodech vysvětlili, noha sundaná ze stupačky výrazně zhoršuje ovládání motocyklu. Pokud potřeba zůstane, zaměřte se na další možné příčiny:
- nedostatečné přidání plynu při rozjezdu,
- nesprávná práce se spojkou při rozjezdu (ovládání 4 prsty, pumpováni, používání zapnuto/vypnuto).
Náklon ramen do zatáčky v pomalé jízdě a při výhybném manévru
Identifikace problému
V pomalých manévrech jezdec při jízdě v oblouku zůstává trupem a rameny v ose náklonu motocyklu, nebo je naklání ještě více směrem do oblouku.
Následky
V případě náklonu těla a ramen do oblouku jezdec přenáší těžiště příliš do vnitřku oblouku. Takový způsob ovládání používáme při průjezdu zatáček ve vyšších rychlostech, kdy můžeme pracovat s odstředivou silou. V nízkých rychlostech ovšem nepůsobí tak intenzivně, takže motocykl nenarovnává zpět. Proto dochází k padání motocyklu do oblouku s následným:
- odrážením se nohou,
- pádem,
- neplynulým průjezdem oblouku,
- křečovitým držením řídítek.
Řešení
Při průjezdu oblouku v pomalých úkonech by mělo tělo zůstat v ose kolmé k asfaltu. Správnou polohu těla jednoduše natrénujete na místě, kdy je motocykl postaven a nakloněn na postranním stojánku. V tu chvíli zatočte řídítka úplně doleva, dejte nohy na stupačky a ruce na řídítka jako při jízdě. Tělo vás nenechá naklonit, trup a hlava jsou kolmo k vozovce. V tu chvíli stačí už jen otočit hlavu co nejvíce doleva a máte správnou polohu při zatáčení vlevo v nízkých rychlostech.
Předsazené rameno a nerotující trup
Identifikace problému
Při pokusu o správný náklon těla v ose s asfaltem a otočení hlavy jezdec otočí pouze hlavu a tlačí vnější rameno do zatáčky, trup zůstává nasměrován dopředu.
Následky
V případě, že jezdec při průjezdu oblouku neuvolní trup a tlačí do směru jízdy pouze rameno, dochází k:
- neplynulému a nepřesnému ovládání motocyklu tělem,
- neschopnosti otočit hlavu dostatečně do směru jízdy
Při průjezdu oblouku v pomalých úkonech by mělo tělo zůstat v ose kolmé k asfaltu a jeho horní část zcela uvolněná. Správnou polohu těla jednoduše natrénujete na místě, kdy je motocykl postaven a nakloněn na postranním stojánku. V tu chvíli zatočte řídítka úplně doleva, dejte nohy na stupačky a ruce na řídítka jako při jízdě. Tělo vás nenechá naklonit, trup a hlava jsou kolmo k vozovce. V tu chvíli stačí už jen otočit hlavu co nejvíc doleva a máte správnou polohu při zatáčení vlevo v nízkých rychlostech.
- Obsah
- Přílišné naklánění motocyklu při vedení nebo manévrování na místě
- Identifikace problému
- Následky
- Řešení
- Ovládání spojky v záběru, tzv. „pumpování“
- Identifikace problému
- Následky
- Řešení
- Nedostatečné využívání plynu, jízda na volnoběh
- Identifikace problému
- Následky
- Řešení
- Pohled na kuželku
- Identifikace problému
- Následky
- Řešení
- Nedostatečný předstih pohledu v pomalých úkonech
- Identifikace problému
- Následky
- Řešení
- Sundávání nohy ze stupačky při pomalém manévrování
- Identifikace problému
- Následky
- Řešení
- Tažení nohy za motocyklem při rozjezdu
- Identifikace problému
- Následky
- Řešení
- Náklon ramen do zatáčky v pomalé jízdě a při výhybném manévru
- Identifikace problému
- Následky
- Řešení
- Předsazené rameno a nerotující trup
- Identifikace problému
- Následky