Vyberte si správný motocykl

Doba čtení: 4 minuty
Nevěřili byste, kolik trápení během kurzů Učme se přežít vidíme jen kvůli nevhodné volbě motorky.

Ať už je to začátečník na obřím korábu Honda Gold Wing, protože: „Soused to má taky a říkal, že je to super.“ nebo klepající se drobounká holčina natažená přes nádrž supersportu, protože: „Přítel si koupil novou motorku a tahle na mě zbyla“. V takovém případě žertem doporučujeme vyměnit přítele... Případů jako tyto však kolem sebe vidíme stovky. Dá se naprosto pochopit, že se někdo zamiluje do konkrétní motorky nebo jednoho stylu, a pak to prostě nejde jinak. V první řadě ale musíme mít na paměti, že motorka je vlastně taky tak trochu zbraň a v nepovolaných rukou může velmi snadno ublížit, ať už jezdci nebo někomu okolo. Kromě toho se při jízdě na motorce přece chceme bavit a ne trápit. Jak na to?

Začínejte s menším objemem

Doporučujeme nastavit si pro sebe vizi, že první motorka přece není ta poslední a slouží opravdu jen k rozježdění. Milujete velké chromem oplývající čopry? Jak se ale asi bude jezdit na 300 kg vážící motorce s dlouhým rozvorem? Pro začátečníka opravdu nic moc. Zase jen trápení. Nebylo by lepší sáhnout po menším objemu, lehké motorce se slabším motorem, kde se budete cítit mnohem víc v pohodě?

V první řadě jde o to, že čím je motorka silnější, a teď je jedno, jestli mluvíme o výkonu a dnešních nabitých čtyřválcích, nebo o točivém momentu a velkých dvouválcích, tím jemnější potřebuje zacházení. Představte si to takhle – standardní chod plynu je cca 3 cm, deset procent z toho jsou 3 mm. Vyzkoušejte si otáčet zápěstím a na sevřené dlani sledovat, jak malý kousek to je. A pokud to hodně zjednodušíme, u třístovky otočením o tento malý kousek přidáte 3 koně výkonu, kdežto u cestovního litru třeba 15 koní. Obrovský rozdíl. A takové rozdíly jsou na všech ovládacích prvcích motorky (brzdy silných motorek musí mnohem víc brzdit, atd.). Teď je na vás, abyste si řekli, jestli opravdu umíte motorku tak dobře ovládat, že je bezpečné se hrnout do větších objemů.

A pak je tu ještě hmotnost. Pokud jste prošli autoškolou, určitě jste alespoň ze začátku cítili každý kilogram motorky. Co teprve v pomalých úkonech. A věřte tomu, že v běžném provozu je pak také absolvujete mnohokrát denně. Nebylo by v tu chvíli příjemnější sedět na stroji, který váží 160 kg namísto 200 kg nebo víc?

Ano, opravdu vám doporučujeme začít na malých objemech, a to i pokud jste dospělí a rovnou získáváte řidičák „na velkou“. Jde totiž o to postupně se vyjezdit a mít šanci dostat se na limit schopností motocyklu. Takže i „velkej chlap“ může jednu dvě sezóny jezdit na čtyřstovce, než dojde do bodu, kdy už opravdu umí víc, než motorka nabízí. Pak šestistovka, ta vydrží na hodně let. A teprve vyježděný, zkušený a schopný jezdec by se měl posadit na tu svoji vysněnou velkou motorku. Věřte nám, že pak si ji také teprve užijete na sto procent. Když se rozhodnete létat, také totiž rovnou nesednete do Boeingu.

Na začátku zapomeňte na styl

Je jasné, že každý z nás duší přilne ke konkrétnímu stylu motorky. Jeden miluje cruisery, druhý už se vidí v kombinéze na supersportu, třetí na velké adventure motorce... nikomu z vás tuto lásku rozhodně nechceme rozmlouvat. Ale stejně jako v předchozí kapitole, i zde si dovolíme apelovat na zdravý rozum, který chápe základní fyziku. Všechny tyto styly jsou totiž něčím specifické a to příslušné specifikum může být pro začátečníka velkou nevýhodou, a to i při malém objemu motoru. Cruisery jsou těžké a mají velký rozvor, supersporty se náročně ovládají v nižších rychlostech a jsou nepohodlné, adventure motorky jsou vysoké, atd.

My vám tedy doporučíme jedno – jestli už jste pochopili, že první, a většinou ani druhá motorka není „to ono“, ale slouží k naučení, berte to tak i z hlediska stylu. Tím nejpříjemnějším jsou klasické naháče, motorky s nejpřirozenější jízdní pozicí a nejsnazším ovládáním při všech úkonech.

Rozhodně tím nechceme říct, že se na větší motorce konkrétního stylu nemůžete naučit jezdit. Známe případy, kdy jsme i my rovnou po autoškole doporučili středně objemovou adventure motorku – profesionálnímu sportovci se skvělou hybností, rovnováhou a reflexy. Pokud jste však průměrně fyzicky vybavený jedinec, můžete nevhodným výběrem motorky růst svých schopností výrazně zbrzdit. A jsme zase u toho, vystavujete se tím nejen nepohodě při jízdě, ale také nebezpečí.

Vyzkoušejte, co můžete

Pokud už tu svoji první motorku máte, učíte se, zlepšujete a začínáte toužit po specifičtějším stroji, doporučujeme vám, abyste se svezli, na čem jen můžete. Většina výrobců dnes pořádá různé testovací dny, dealeři mají testovací motorky. Vybírejte s respektem, ale zbavte se myšlenky, že nemůžete jezdit na cizí motorce, abyste ji nepoškodili. Motorky jsou pojištěné a pokud se budete chovat rozumně, riziko je velmi malé. Naopak, dosáhnete velmi rychlého rozšíření obzorů. Rychle pochopíte rozdíl v motorech s různými počty válců, v motocyklech s různou ergonomií, geometrií a výbavou. Zkoušejte i motorky, které by vás primárně nelákaly, protože i ty rozšíří váš přehled a díky tomu pak jednodušeji najdete tu svoji cestičku motosvětem, kde je na výběr tolik různých strojů. Držíme vám palce, ať si vždy najdete tu v danou chvíli nejvhodnější motorku, která vám bude přinášet hodně radosti.