Pasivní bezpečnost

Doba čtení: 3 minuty

Základní a nezbytná výbava a ochrana jezdce

Jízda v terénu a nezpevněném povrchu znamená o něco vyšší riziko pádu než na silnici a v případě podcenění správné ochrany jezdce může dojít ke zranění, kterému by vhodnou výbavou dalo předejít. Proto je dobré účastníky obeznámit se správnou výbavou a ochranou jezdce. Pozornost zaměřte zejména na funkci jednotlivých prvků bezpečnosti, demonstrujte minimalizaci následků při správném používání, a naopak také následky při nepoužití bezpečnostní výbavy. Pokud se budeme bavit o základním vybavení jezdce, tak je potřeba jezdit v homologované přilbě, ideálně kategorie adventure, chrániči páteře, chráničích končetin, rukavicích, textilním oblečení a pevných vysokých motocyklových botách. Pomozte objektivně s výběrem, případně odkažte na příslušnou homologaci nebo testy.

Přilba

Při výběru přilby pro jízdu v terénu doporučte návštěvníkům kurzu vybrat přilbu kategorie adventure, která zaručuje dobré větrání a přísun kyslíku. Díky větší výseči hledí zaručuje lepší výhled a zároveň umožní použití motokrosových brýlí, které se do menší výseče klasické integrální silniční přilby nevejdou. Výhoda motokrosových brýlí je lepší větrání a přísun kyslíku nebo čištění. Tato přilba je vybavena kšiltem, který plní jednak stínící funkci, ale také ochranou, kdy kšilt dokáže vykrýt letící bláto, štěrk či kamení. Integrální silniční přilbu nedoporučujeme použít, protože má své nevýhody, jako horší větrání a horší výhled při jízdě ve stoje.

Vyklápěcí přilby spojují výhody otevřených a integrálních přileb a jsou vhodné zejména v momentech častých zastávek, kdy není nutné sundávat celou přilbu. Zároveň jsou pohodlnější při nasazování. Bradová část není samozřejmě tak pevná jako u integrálních přileb, nicméně pro bezpečnost je vhodnou alternativou otevřené přilby.

Oblečení a chrániče

Při jízdě v terénu doporučte návštěvníkům kurzu jezdit v textilním adventure oblečení, které zajistí ideální hybnost a zároveň zaručí pohodlí a vzdušnost. Kromě toho se dobře čistí. Nedoporučujeme silniční oblečení, jako je například kožená kombinéza, které pro jízdu v terénu není vhodné z důvodu špatného větrání či omezené hybnosti, ale i čištění po jízdě. Bunda a kalhoty pro kategorii adventure mají většinou integrované chrániče končetin a páteře, a to se vlastně dá považovat jako základ. Takové chrániče nikdy nemohou sedět tak dobře, jako externí chrániče, které se upevňují přímo na tělo. Řeč je zejména o chrániči kolenou a chrániči páteře, jinak řečeno páteřáku. Velice praktickou záležitostí je chráničová vesta na horní část těla, a lze ji používat jak pod bundou, tak pod lehkým dresem.

Boty

Boty jsou velice důležitým prvkem ochrany a doporučte používat pevné boty kategorie adventure, nejlépe s kloubem a podrážkou s hrubým vzorkem. Tyto boty jednak dobře chrání chodidlo a kotník a pak díky podrážce s hrubým vzorkem drží na kovových stupačkách s hroty. Hrubá podrážka zajistí přilnavost chodidla při manipulaci jezdce v kontaktu s nezpevněným terénem. Při sportovním použití lze jezdit ve vysokých a více pevných motokrosových botách, nicméně boty kategorie adventure jsou jistým standardem a zaručují adekvátní ochranu. Pevné motokrosové boty jsou mimořádně bezpečné, ale počítejte s tím, že v nich alespoň zpočátku nebudete mít takový cit. Navíc mají vysoký nárt, takže si budete muset upravit výšku řadičky a zadní brzdy. Silniční motocyklové boty nejsou vhodné, protože mají hladkou podrážku a na kovových stupačkách nedrží. Zároveň nedostatečně chrání kotník a holeň.

Rukavice

Pro jízdu v terénu je vhodné používat rukavice kategorie adventure, které zajistí požadovanou hybnost, ochranu rukou a prstů, ale i cit při ovládání motocyklu. Ideální je mít rukavice dvoje, jedny do teplého a druhé do chladného počasí, případně vyměnit mokré či znečištěné za suché a čisté. Na ruce musí perfektně sedět na všech prstech a na dlaních by se materiál neměl shrnovat. Při jízdě v terénu není vhodné používat pevné kožené silniční rukavice s protektory, které nezaručí tak citlivé ovládání, jako nepatrně lehčí adventure rukavice určeny pro kategorii adventure. Pro výběr doporučte návštěvu specializované prodejny a konzultaci s odborníky.