Rychlost a stabilita

Doba čtení: 1 minuta

  • vztah rychlosti a stability

  • princip gyroskopu

Nestabilním stavem se rozumí rozmezí od nulové rychlosti, tedy z klidu, do rychlosti, kdy je již motocykl stabilní sám o sobě. V nestabilním režimu je udržování rovnováhy pouze na jezdci samotném. K rovnováze využíváme tlak do stupaček, naklánění těla nad motocyklem, naklápění motocyklu pod jezdcem a korekci řídítek.

Stabilitu v tuto chvíli ovlivňuje spousta proměnných, jako jsou konstrukce motocyklu (sklon vidlic, tuhost řízení, pneumatiky atd.), sklon vozovky, boční vítr, posed na motocyklu a možné kmity. Abychom motocykl dostali do stabilního režimu, potřebujeme co nejdříve vytvořit gyroskopický efekt.

Gyroskop tvoří rotující části hmoty, tedy kola a některé části motoru. Pokud tedy chceme jet pomalou rychlostí, neovlivníme rotaci kol, ale můžeme si pomoci vyššími otáčkami motoru. Více plynu vyvolá rychlejší otáčení klikové hřídele a tím lepší stabilitu, která nám může výrazně dopomoci k rovnováze.

S rostoucí rychlostí kola vytvářejí větší a větší rotující síly a odpadá problém se stabilitou. Při vysoké rychlosti to však znamená vyvinout mnohem větší sílu, abychom s motocyklem dokázali zatočit.