Kontrola pneumatik motocyklu

Doba čtení: 2 minuty

Mechanické poškození pneumatik

Jako první zkontrolujte celkový stav pneumatik a jejich případné mechanické poškození. Zmiňte nejčastější možnosti poškození pneumatik (proříznutí, trhliny v pneumatice, praskání vzorku a odchlípnutí dezénu, boule na pneumatice, přítomnost cizího tělesa – např. hřebíku). Ukažte žákovi, že pro kontrolu celého obvodu obou pneumatik je třeba s motocyklem během kontroly popojíždět. Seznamte žáky s možnostmi řešení problémů, způsoby opravy (opravná sada s knoty, opravný sprej, pneuservis).

Stáří pneumatik

Souběžně s kontrolou mechanického poškození pneumatik ukažte žákům, kde najdou označení stáří pneumatiky – DOT. První dvě číslice značí týden výroby, druhá dvojice označuje rok výroby pneumatiky. Například pneumatika s označením DOT 0319 byla vyrobena ve třetím týdnu roku 2019. Optimální životnost pneumatiky uvádí jednotliví výrobci, obecně se hovoří o stáří 5 až 7 let dle typu pneumatiky. Vysvětlete žákovi, jaké má stáří pneumatiky vliv na její chování (tvrdnutí směsi = zhoršení adheze v náklonu, delší brzdná dráha).

Výška dezénu pneumatiky

Vysvětlete žákovi, co je myšleno výškou dezénu pneumatiky a ukažte mu tento rozměr na vzorku pneumatiky vašeho výcvikového motocyklu. Minimální výška dezénu pneumatiky u motocyklu je 1,6 mm na přední i zadní pneumatice, u mopedu pak 1 mm. Kontrolu a měření je třeba provézt v různých částech oblouku pneumatiky, ne pouze na jejím středu. Často dochází k nerovnoměrnému sjíždění pneumatiky, což znamená, že v některé části tak ještě minimu odpovídá, v jiné ne. Měření provádíme pomocí posuvného měřítka nebo speciálního měřiče hloubky pneu. Pneumatiky často bývají vybaveny také takzvanými indikátory opotřebení – kontrolními body, které, pokud se srovnají s dezénem nebo vymizí, signalizují, že je pneumatika opotřebená a musíte ji vyměnit. Ukažte kontrolní body žákovi na pneumatikách vašeho stroje.

Tlak v pneumatikách

Vysvětlete žákům, že správně nahuštěné pneumatiky lépe drží na silnici, mají kratší brzdnou dráhu, sjíždí se rovnoměrně a pozvolna, a díky tomu i déle vydrží. Proto je potřeba tlak v obou pneumatikách pravidelně kontrolovat. Správnou hodnotu tlaku v předních a zadních pneumatikách udává výrobce vozidla. Jeho doporučenou hodnotu najdete v uživatelské příručce vozidla. Často nálepku s těmito údaji naleznete také na motocyklu, nejčastěji na zadní kyvné vidlici. Tlak je nejlepší měřit před jízdou a za studena. Pokud jsou pneumatiky příliš zahřáté, může být naměřená hodnota chybná. Ukažte žákům způsob měření tlaku – odšroubování čepiček ventilků a přiložení manometru. Doplňte informaci, že na trhu dnes existuje celá řada zařízení určených pro kontrolu tlaku v pneumatikách (analogové, digitální). Upozorněte také na systém kontroly tlaku v pneumatikách TPMS, kterým jsou dnes již některé motocykly vybaveny ve standardu, případně jej lze dokoupit jako příslušenství.