Závěr

Doba čtení: 3 minuty

Proč bychom se měli, kromě práce na získání řidičáku na motorku, vracet o několik kroků zpět a začínat s trénováním vlastního těla? Učíme se přece dojet, kam chceme a nějaké cvičení k tomu není potřeba. Pevně doufáme, že se nám povedlo v předchozích kapitolách tento názor vyvrátit a jasně vysvětlit, že tělo představuje převodník příkazu vydaného mozkem na řídítka a ostatní části motorky. Pokud mozek a tělo nefungují, jak by měly, co můžeme očekávat od motorky a samotné jízdy? Řidičák sice uděláte, na určené místo se dostanete, ale s jakým rizikem a co si ze samotné jízdy odnesete?

K bezpečnostním aspektům jízdy lze přistupovat dvěma cestami. První je investice do moderních, až řekněme futuristických dopravních prostředků, jako jsou tříkolové motocykly a jiné stroje, které se v maximální možné míře snaží snížit nároky potřebné na řízení a veškerou další manipulaci. Toto řešení je sice možné, ale na druhou stranu si jízdu na motorce vybíráme proto, abychom si užili svobodu. Pokud o ni nechceme přijít, musíme se vydat pracnější cestou.

V případě, že se vám podaří ovládnout své vlastní tělo a posléze to aplikujete třeba na běžném jízdním kole, můžeme na základě našich dosavadních zkušeností s jistotou říci, že se to samé stane i s řízením motocyklu. Tak jako tělo bude motorka dělat přesně to, co budete chtít. V tomto momentu pro vás přestane jízda na motorce představovat pouhou alternativu, jak se dostat z bodu A do bodu B. Začne být zábavná a hravá, díky čemuž si ji můžete opravdu užít a ještě více si ji oblíbíte. Zároveň nebude vyžadovat nadměrné soustředění, a proto si budete užívat výlety naplno a bez obav. Požitek a svoboda, kvůli kterým si člověk pořizuje motorku, se tak konečně stanou skutečností.

V neposlední řadě vám přinese schopnost ovládat své tělo a bezpečnou jízdu s rozvinutými řidičskými schopnostmi. V dnešní uspěchané době s hustým provozem je nezbytné, aby každý účastník provozu přejal co největší zodpovědnost za bezpečí své vlastní jízdy. Pokud dokážete včas a adekvátně reagovat na změnu situace, máte dobrou orientaci v prostoru, umíte adekvátní silou zapojit svaly potřebné pro ovládnutí motorky a současně během toho všechno dobře pracujete s rovnováhou, máte několikanásobně větší šanci vyhnout se nebezpečí a případnému zranění. Rozhodně lépe než jezdec, který stěží ovládá svůj motocykl a neudrží rovnováhu. Ten se pak nedokáže věnovat okolnímu prostředí a jeho změnám.

A tak nám na tomto místě dovolte, abychom vám poděkovali. Pokud jste totiž dočetli až sem, je velmi pravděpodobné, že máte o zlepšení svých schopností eminentní zájem. Pokud na tom budete s pomocí našeho materiálu pracovat, nedělali jsme to zbytečně a na silnici bude o dalšího motorkáře, který svou motorku zvládá lépe, víc. Samozřejmě tím nechceme říct, že zvládnutí těla a mozku jsou tím jediným, co pro řízení potřebujete. Jen se na to nesmí zapomínat jako na nutnou součást. Pokud vás pak zajímá samotné ovládání motorky, zavítejte na stránky projektu Učme se přežít (www.ucmeseprezit.cz), kde najdete kompletní metodiku výuku jízdy a také novinku v podobě aplikace sloužící k vyhodnocování nejčastějších hrozeb v reálném provozu. Stejně tak si vás dovolujeme pozvat na každoroční kurzy pro motorkářskou veřejnost, které probíhají na většině polygonů v České republice.

Poděkovat bychom také chtěli všem, kteří na tomto projektu pracovali. V první řadě zkušenému trenérovi Jiřímu Heiníkovi, který nám předal své hluboké zkušenosti nabrané lety práce na poli přípravy motocyklových závodníků. Díky také Janu Novákovi z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, který přidal trochu toho vědeckého pohledu. Díky Gábině Budínové, díky které jsme mohli všechny cviky dokonale prozkoumat v praxi. Řidičskou praxi a práci s výukou začátečníků vštípil náš šéfinstruktor Jiří Novotný, který s Janem Polákem zajištuje celý projekt Učme se přežít.

A v neposlední řadě Janu Somerauerovi, který vše spojil.

Projekt by se nemohl uskutečnit bez partnerů, kterými jsou Česká kancelář pojistitelů, Autoklub ČR, Platforma vize nula, Policie ČR, Asociace autoškol ČR, Acociace center bezpečné jízdy, Liberecký kraj a další.

Hodně zábavy při tréninku, citelných pokroků a především bezpečných jízd vám přeje

Tým silniční bezpečnosti