Kontrola řetětu
Správná míra napnutí řetězu
Během kontroly by motorka neměla být na hlavním ani montážním stojanu, ale postavena na bočním stojanu. Výrobce udává určitý průvěs řetězu v daném místě. Jeho hodnotu se dočtete v manuálu motocyklu, někdy i na štítku nalepeném na kyvné vidlici. Tento průvěs daný výrobcem se měří bez zatížení motocyklu, neměl by na něm tedy v momentu měření nikdo sedět. Uváděnou hodnotu zjistíte měřením, pomáhejte si rukou, kdy ze spodní polohy zatlačíte řetěz prsty nahoru až do krajní horní polohy propnutí. Rozdíl mezi těmito hodnotami by měl odpovídat hodnotě udávané výrobcem.
Napnutí či povolení řetězu
I pokud je míra napnutí řetězu u výcvikového motocyklu v pořádku, ukažte žákovi (alespoň teoreticky), jakým způsobem by bylo možno ji upravit. Vysvětlete mu funkci kontramatek osy zadního kola, kontrolních značek a napínáků.
Údržba řetězu
Vysvětlete žákovi, že aby řetěz vydržel co nejdéle, je třeba se o něj řádně starat. Musíme kontrolovat nejen míru jeho propnutí, ale také se starat o jeho čistotu a správné mazání. Zmiňte možnosti čištění řetězu (mechanické pračky, kartáče na řetěz, atd.) a také správné použití chemikálií (sprej na čištění, různé typy sprejů na mazání). V ideálním případě takovou údržbu řetězu žákům kompletně předveďte a nechejte vyzkoušet. Položíte jim tak základ k osvojení si návyku správné péče o řetěz.