Ovládněte motorku. Ale nejdřív sebe.

Doba čtení: 3 minuty

Vítejte, milí motorkáři, učitelé i žáci. Na stránkách této publikace bychom vám rádi pomohli otevřít jednu pomyslnou bránu, o které s v našich končinách moc nemluví. Řekněte sami, dozvěděli jste se snad v autoškole něco o fyzické přípravě? Teď se zajisté část z vás lekne při představě hodin dřiny v posilovně, ale hned vás zase uklidníme. O to tu totiž vůbec nejde. Mluvit budeme o pohybové přípravě, kterou při troše snahy zvládne každý z nás doma. Zapomeňte na kliky a podobné silové cviky, sílu při řízení motorky v podstatě nepotřebujete. Důležité je zvládnout svoje tělo, umět pracovat s jednotlivými svaly, které při řízení motorky využijeme, a hlavně si uvědomit, jak celý systém funguje. Obecně se totiž zapsalo do podvědomí motorkářské veřejnosti, že motorku řídíme hlavou, což je sice pravda, ale nesmíme zapomínat na jeden velmi důležitý mezičlánek, a tím je právě tělo. Vysvětlíme vám, proč je nutné na mozek a tělo klást stejný důraz a především, jak je k jízdě připravovat.

Jistě, spousta jezdců teď může mávnout rukou, že doposud nic takového nepotřebovali, a obejdou se bez toho i nadále. Nemůžeme jim v tom bránit, ale pro ty zvídavější doplníme důležitou souvislost – čím lépe budete pro jízdu připraveni, tím větší kapacitu bude moci váš mozek na silnici využít. Tím pádem bude vaše jízda nejen bezpečnější, ale také si ji více užijete. Rozhodně tedy nehodláme mluvit o žádné sportovní přípravě pro závodní jezdce jednotlivých disciplín, i když je jasné, že z ní budeme částečně vycházet. Důležité je umění ovládnout svou hlavu i tělo, což je pro řízení jakékoliv motorky nesmírně důležité, a je fuk, jestli závodíte v továrním týmu, nebo se vozíte jen pro zábavu.

Zajímá vás to? Jste na motorce nováčkem a chcete začít stavět své umění ji ovládat od absolutních základů? Nebo naopak ostřílený motorkář (či samozřejmě motorkářka), který se chce zlepšit a posunout? Nechcete jen držet řídítka, tahat za plyn a doufat, že to „nějak vyjde“? Pak vítejte na stránkách publikace Základy pohybové přípravy motorkáře, kterou pro vás za podpory Fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů připravil Tým silniční bezpečnosti. Krom jejích členů jsme si k tvorbě přizvali také zajímavý tým odborníků. V jeho čele stanul dlouholetý trenér Jiří Heiník, člověk, který toho o pohybové přípravě motorkářů ví opravdu hodně. Po jeho boku potom jedna z jeho žákyň, mladá dáma, která se s téměř nulovými zkušenostmi rozhodla absolvovat nejnáročnější dálkový závod světa, legendární Rally Dakar – Gabriela Budínová (dříve Novotná). Napoprvé to v roce 2018 bohužel nevyšlo, když ji v desáté etapě zastavil pád a zranění, o rok později si ale sen splnila a jako první česká závodnice na motorce stanula na cílové rampě. Příprava, o které budeme mluvit, se stala nedílnou součástí její přípravy. Gábinu s Jiřím pak doplnil motocyklový instruktor Jiří Novotný, který zajišťuje instruktory pro projekt Učme se přežít, a jeho kolega ředitel týmu silniční bezpečnosti Jan Polák. O text se postaral dlouholetý motocyklový novinář Jan Somerauer a na vědeckou stránku dohlédl Jan Novák z Fakulty tělesné výchovy a sportu University Karlovy.

My všichni bychom rádi, abyste na následujících stránkách nalezli zábavnou a především fungující cestu k lepšímu ovládání motocyklu, díky které vás