Zastavení s vysednutím

Doba čtení: 2 minuty

Pro bezpečné zastavení nejen na silnici, ale zejména v terénu na motocyklu kategorie adventure je důležité natrénovat zastavení s lehkým vysednutím z motorky. Jezdec si tím zaručí požadovanou stabilitu při zastavení bez ohledu na to, v jakém terénu operuje a poradí si s vysokým motocyklem kategorie cestovních endur, ve svahu a členitém terénu. Opět je důležité brát v potaz důležité nastavení sedla do nižší polohy, která eliminuje pád “na krátkou nohu”.

Pravé chodidlo je vždy položeno na stupačce, přičemž zároveň fixuje motocykl pomocí pedálu zadní brzdy. Stehno pravé nohy je položeno na sedle a jezdec je vysednut na levou stranu a podle terénu je levá noha téměř propnuta. Dle terénu a prostředí lze praktikovat na opačnou stranu. V tom případě je důležité mít motorku zabržděnou pomocí přední brzdy, případně mít vypnutý motor a zařazenou rychlost. Zařazená rychlost nedovolí motocyklu nežádoucí pohyb dopředu ani dozadu. Pozor ale na vymáčknutí spojky, protože v tu chvíli se motocykl může dát do pohybu.

Jízda v přímém směru se zastavováním

Popis cvičení

Plocha: 5 x 20 m asfalt, beton (případně tvrdý suchý povrch)

Potřebné: 4 kužely, případně vodorovná čára

Časová dotace: 6x - doporučujeme neopouštět nácvik, dokud nedojde ke správnému aplikování, úkon je základem pro následná cvičení (každá časová dotace je závislá na velikosti skupiny, délce kurzu, náročnosti a počtu zvolených úkonů).

Instrukce

Účastník jede nejprve v sedě co nejrovněji v koridoru 40 cm. Rychlost jízdy je co nejpomalejší. Doporučujeme pod 6 km/h, aby se nedalo jet na volnoběžné otáčky, ale účastník byl nucen používat k nižší rychlosti spojku a nožní brzdu. Pokud je to na účastníka složité a nepohybuje se rovně, provádíme zpočátku úkon s vyšší rychlostí a postupně ji snižujeme. Spojku odpojujeme a postupně připojujeme do záběru tak, aby se motocykl nerozjel, ale pohyboval pouze pomalou rychlostí.

Po několika opakováních přidáme zapojení ovládání zadní brzdy. Precizní práce se zadní brzdou a spojkou patří mezi nejdůležitější dovednosti na motocyklu kategorie adventure, protože pomáhá zpomalit či zabrzdit motocykl. Jejím použitím se motocykl stabilizuje. Při jízdě v sedě klademe velký důraz na zastavení s vysednutím z motocyklu.

Po tréninku v sedě dojde na cvičení ve stoje, kdy se účastník rozjede nejprve v sedě a postupně se trochu nadzvedne a pokusí se postavit. Vyšší rychlost jízdy je z počátku jednodušší. Další tréninkové jízdy se postupně zpomalují a důraz se klade také na zastavování s vysednutím mimo motocykl.

Zdůvodnění cvičení

Smyslem cvičení jízdy ve stoje je trénink rovnováhy, protože chybí opěrný sedící bod. Správné vnímání bodu záběru spojky a citlivé dávkování nožní brzdy, které následně oceníme i při dalších úkonech.

Kontrolujeme

 • zda má účastník kurzu nohu stupačce a zároveň fixuje motocykl zadní brzdou, což je nesmírně důležité pro stabilizaci motocyklu
 • pohled vedený před motocykl
 • správný uvolněný posed a postoj, kdy řidič motocykl nesvírá koleny
 • uvolněné ruce
 • citlivé ovládání spojky
 • použití nožní brzdy
 • vysednutí z motocyklu při zastavení

Využití v praxi

 • pomalá jízda v terénu, případně pomalá jízdy v provozu v kolonách
 • technické pasáže v terénu trialového charakteru
 • zastavení na odkloněné ploše
 • vyjeté koleje na polní cestě