Mozek a vědomí

Doba čtení: 8 minut

Vědomí

Nezáleží na tom, zda milujete venkovské silnice, horské průsmyky, závodní tratě nebo offroad. U všech typů ježdění na motorce vše začíná tzv. mezi očima. Především bezpečnost vaší jízdy. Samozřejmě můžeme trénovat nejen tělo, ale i náš „software“.

K bezpečné, ohleduplné a konzistentní jízdě potřebujeme vědomí. To je to kouzelné slůvko. S ním je všechno možné. Bez něho není možné téměř nic. Druh uvědomění, o kterém mluvíme, je „uvědomění v okamžiku“. Druhý druh vědomí se nazývá „historické vědomí“. To znamená, že rozumíte sami sobě, a tomu, jak jste v minulosti reagovali na určité situace. Uvědomění v okamžiku je uvědomění především o reálném čase, o aktuálním dění. Dobrá jízda na motocyklu je směsí vynikající techniky jízdy, historického vědomí o tom, jak jste dříve reagovali na různé situace, a vědomí v okamžiku.

Jako jezdec můžete být buď „ve své hlavě“ nebo „ve svém těle“. Být ve své hlavě znamená, že přemýšlíte, vzpomínáte, analyzujete, sníte nebo mentálně bloudíte sem a tam. Může to také znamenat, že jste zaujatí některými důležitými životními problémy. Ať už je důvod jakýkoli, pokud jste při jízdě v hlavě, hrozí katastrofa. To je přesně ten batůžek problémů, který vám neumožní soustředit se na aktuální dění. Být ve své hlavě znamená, že jste odpojeni od svého těla, smyslů a nakonec od své motorky. Abyste dobře jezdili, musíte používat mozek tady a teď.

Pak slyšíte, cítíte, vidíte a používáte své instinkty. Všimnete si, co se děje v reálném čase. Budete spojeni se svým tělem, motorkou, jízdním povrchem, podmínkami a tím, co se děje kolem vás. Budete mít vynikající situační přehled, a budete skvělým defenzivním jezdcem. Okamžitě postřehnete změny, ke kterým dojde, budete schopni předvídat nebezpečné situace, a celkově budete lépe naladěni na celý zážitek z jízdy. Budete bezpečnější jezdec jak pro sebe, tak pro ostatní vozidla. Váš jízdní výkon se zlepší a vy budete konzistentní majitel motocyklu s maximálním výkonem.

Jak je blokováno vědomí

Vědomí nepřichází automaticky pokaždé, když nasednete na kolo. Blokuje ho mnoho věcí, jako jsou emoce, reakce na životní události, fyzická nemoc a stres. Hlavním faktorem, který snižuje vaše vědomí, je strach. Příkladem tohoto strachu může být strach z toho, že bude vypadat špatně, strach ze ztráty kontroly, strach z havárie. Strach, úzkost, negativní očekávání, obavy, zaujatost, napětí – schopnost soustředit se na daný okamžik. V tuto chvíli znamená, že jste uprostřed tří časových pásem: MINULOSTI —SOUČASNOSTI—BUDOUCNOSTI.

Minulost je místem lítosti, nářku, obviňování, dobrých a špatných vzpomínek a běhu starých duševních filmů. Každý jezdec, který sklouzne do minulosti, okamžitě ztratí kontakt se svými smysly, a proto ztratí kontakt s vědomím přítomnosti. Budoucnost ještě nedorazila, ale mnoho jezdců v ní žije. Přemýšlejí o tom, co mají dělat dál, co se stane později ten den, ten týden nebo příští měsíc, a také mohou mít strach a obavy z různých věcí, které je čekají. Každý jezdec, který se mentálně přesune do budoucnosti, okamžitě ztratí kontakt se svými smysly, a tudíž ztratí kontakt s vědomím přítomnosti. Tento mentální pohyb mezi třemi časovými pásmy je známý jako „cestování v čase“. Ale zapomeňte na báječné sci-fi filmy.

Bohužel, i když jezdec mentálně opustí minulou nebo budoucí časovou zónu a vrátí se do přítomnosti, často není schopen být PLNĚ přítomný. Mohou v něm zůstat mentální zbytky, nazývané „mentální zavazadla“. Tato zavazadla způsobují chyby, protože i když je tělo jezdce vždy v přítomnosti, mysl může bloudit. Jezdec není plně přítomen, nezabývají se ježděním na 100 %. Nedávají plnou pozornost. Nevnímá svou motorku ani své tělo. Neslyší ani nevidí kritické změny. Nemůže se tedy rychle a správně nastavit, takže jezdí špatně, dělá chyby a v horším případě havaruje.

Jak poznáte, že vaše vědomí kolísá?

Pokud se nacházíte v přítomném časovém pásmu, jste klidní, soustředění a uvolnění. Málo přemýšlíte a jste minimálně vnitřně rozrušeni. Cítíte se mírumilovně a naplno zapojeni do toho, co děláte. Porovnejte to s vaším stavem, kdy jste odpojeni od „teď“. Můžete být rozrušení, emotivní, přemýšlející, a vaše mysl může být zaneprázdněná, soustředěná na problém, kterému v životě čelíte. Vaše tělo je tam, ale vaše

mysl je jinde. Jste jako nepřítomný profesor. Co to dělá s vaší schopností soustředit se a podávat výkon na motorce? Rozhodně nezlepšuje, to je jisté. Ve skutečnosti, když se cítíte mentálně a emocionálně nevyvážení nebo neukotvení, nemůžete se soustředit na detaily, které vnímáte, když jedete dobře. Je to, jako byste jeli s klapkami na očích a uších.

Když jsou vaše smysly utlumené, jak dobře cítíte cestu? Jak dobře cítíte motorku? Jak dobře dokážete provádět okamžité, jemné a přesné úpravy řízení, zrychlení a brzdění? Nemůžete. Vaše schopnosti se stanou suboptimálními. A tato snížená úroveň výkonu může vést k problémům s ovládáním motocyklu.

Všichni jsme už někdy slyšeli nebo vyřknuli: „Jdu se projet, abych si pročistil hlavu,“ nebo „Musím si promyslet pár věcí, a to mi jde nejlépe na motorce.“ Přemýšlejte o tom chvíli. Pokud nasednete na motorku s plnou, zaneprázdněnou myslí a jste emotivní a nabití, do jakého duševního rozpoložení pro jízdu se tím dostáváte? Porovnejte to s profesionálním nebo olympijským sportovcem, který říká něco podobného jako: „Jsem celý rozrušený z toho, co se právě stalo v mém životě, tak mě nech, abych se do té hry dostal, abych si to mohl promyslet.“ To nedává smysl, nefunguje to. Sportovec by selhal. Co tedy dělá zkušený sportovec před zápasem? Připravuje svou mysl a tělo na výkon. Udělejte to i vy. Stejně jako sportovec i vy jako jezdec potřebujete připravit svou mysl a tělo – a smysly – na jízdu.

Jak zvýšit své vědomí

Někteří jezdci vypadají před jízdou na motorce jako kovbojové, kteří běží plnou rychlostí ke koni a naskakují na něj. Chce to jiný přístup. Zpomalte a dobře se připravte na jízdu. Nespěchejte a všímejte si detailů. Pokud používáte před jízdou kontrolní seznam techniky motocyklu, dokončujte jej pomaleji než obvykle. Zhluboka se nadechněte, protáhněte svaly. Naplánujte si v hlavě jízdu. Použijte nějakou vizualizaci. Představte si, že jezdíte dobře a jste v bezpečí. Naplánujte si také případné nepředvídatelné události. Přizpůsobte se počasí. Dejte své mysli čas, aby se odpoutala od toho, co jste dělali před chvílí, a místo toho se nalaďte do jízdního režimu. Máte-li nějaké problémy, co zabírají místo ve vaší mysli, které je třeba vyřešit, slibte si, že strávíte čas po jízdě jejich řešením a během jízdy je odložíte stranou. Ve zkratce, buďte jako profesionální sportovec, který připravuje svou mysl a tělo na maximální výkon. Věnujte pozornost tomu, co děláte, a nesnažte se jen tak projít. To zaručí větší volnou kapacitu vašeho mozku a tím pádem bezpečný návrat domů. Jako bonus pak možnost si cestu mnohem víc užít.

Schopnost orientace

Schopnost orientace umožňuje realizovat a případně uzpůsobovat pohyb na podkladě okolního prostředí. Kromě vnímání prostoru umožňuje tato schopnost částečnou míru předpovídání jeho budoucího vývoje. Při jízdě na motocyklu tato schopnost postihuje vnímání vozovky, jejího okolního prostředí i účastníků provozu. Nároky na orientaci se značně liší v závislosti na daném prostředí. Vzhledem k tomu, že při jízdě v běžném provozu dochází k neustálé změně prostředí, je značná míra této schopnosti nezbytná. Pro její rozvoj mohou sloužit různá komplexní cvičení nebo například i týmové sporty, které vyžadují orientaci v prostoru a vnímání okolního prostředí.

Přínosy jízdy na motocyklu pro duševní zdraví

Společnost Yamaha Motor se v roce 2009 spolu s laboratoří Dr. Ryuty Kawashimy na katedře funkčního zobrazování mozku na Tokijské univerzitě podílela na výzkumu vztahu mezi jízdou na motocyklu a stimulací mozku. Prostřednictvím tohoto výzkumu byl vztah mezi jízdou na motocyklu a mozkovou stimulací ověřen následovně:

Při jízdě na motocyklu je stimulován mozek jezdce. Rozdíly ve využití mozku a úrovni mozkové stimulace lze pozorovat u pravidelně jezdících motocyklistů a u motocyklistů, kteří nejezdili delší dobu (nejméně 10 let). Začlenění jízdy na motocyklu do každodenního života zlepšuje různé kognitivní funkce (zejména prefrontální kortexové funkce), a má pozitivní účinky na duševní a emocionální zdraví, především snížení stresu.

Můžeme tedy jásat. Náš koníček přináší našemu duševnímu zdraví pozitiva. Dovolíme si vypíchnout především dvě zásadní.

Zlepšení nálady

Proč nám jízda na motorce přináší štěstí, klid a lepší náladu? Dopamin je takzvaný přenašeč neboli neurotransmiter, který přenáší signály mezi neurony. Neřídí pouze mentální a emocionální reakce, ale také motorické reakce. Dopamin je zvláště známý jako „hormon štěstí“. Je zodpovědný za naše prožívání štěstí. Každé zkroucení zápěstí uvolňuje adrenalin, který zase uvolňuje endorfiny. Čerstvý vzduch a pocit svobody uvolňuje dopamin. Ten zlepšuje naši náladu, zvyšuje potěšení a minimalizuje bolesti.

Když jedete, vaše mysl je plně zapojena, což je něco jako meditace! Meditace je praxe, kdy jedinec používá techniku zaměření mysli na konkrétní objekt, myšlenku nebo činnost k trénování pozornosti a uvědomění a dosažení mentálně čistého a emocionálně klidného stabilního stavu. Stav soustředění, který si užíváme při jízdě, vtahuje naši mysl do přirozeně meditativního stavu. Soustředění potřebné k jízdě dovoluje si užívat „maličkosti“, jako je vůně čerstvě posečené trávy. To přirozeně vede k tomu, že se do takového stavu rádi vracíte a proč se vaše mysl cítí svěží, když z motorky po jízdě slezete.

Kognitivní funkce

Každodenní jízda na motorce vás může učinit chytřejšími, zabránit nástupu demence a Alzheimerovy choroby, říká Dr. Ryuta Kawashima, autor hry „Dr. Kawashima‘s Brain Training“. Tento 57letý fanoušek motocyklů provedl studii, která zjistila, že jezdci ve věku 40–50 let mají zlepšenou úroveň kognitivních funkcí poté, co denně jezdili na motocyklu do práce po dobu pouhých dvou měsíců. Studie požádala účastníky, aby jezdili v různých podmínkách, a následně zaznamenávala jejich mozkové aktivity.

Zjistila, že současní a bývalí motocyklisté používali svůj mozek různými způsoby a ti aktivní měli vyšší úroveň koncentrace, protože byly aktivovány specifické segmenty jejich mozku (pravá hemisféra prefrontálního laloku). Dr. Kawashima také testoval, jak návyk na jízdu ovlivňuje mozek. Testované osoby nejezdily 10 a více let. V průběhu několika měsíců tito jezdci používali motocykl pro každodenní dojíždění a v jiných každodenních situacích.

Výsledek? Používání motocyklů v každodenním životě zlepšilo kognitivní schopnosti, zejména ty, které se týkají paměti a schopnosti prostorového uvažování. Jízda na motocyklu tedy podle této studie aktivuje náš mozek. Další výhoda podle studie? Účastníci uvedli, že jejich úroveň stresu se snížila a jejich duševní stav se změnil k lepšímu.