Pohled

Doba čtení: 1 minuta

  • směřování pohledu

  • fixace na bod

Stěžejní a zásadní pro zlepšení jízdních dovedností a posun k bezpečné jízdě je směřování pohledu. Tisíckrát opakovaná poučka „kam koukám, tam jedu“ je důležitější, než se může zdát. Každý má pocit, že kouká dostatečně daleko, vždyť přece z helmy vidíme. Je však nutné účastníkovi ukázat, kam až by mohl vidět a o co by to či ono viděl dřív. Dalo by se tedy spíše radit: „Koukej tam, kam chceš jet!“

Pokud se dívám správně, získám lepší přehled o situaci a profilu zatáčky. Následně dokážu jet plynuleji a nepřekvapí mě zavření zatáčky apod. Vše si přečtu dříve a mám prostor příslušným způsobem upravit rychlost. Vše má samozřejmě souvislost s reakční dobou a následným vyhodnocením, jak situaci vyřešit. Reakční doba řidiče je 0,8 - 1,2 s, čili každý kousek, který vidíme navíc, znamená, že je od nás dál v době, kdy ho registrujeme a máme tak tím větší prostor pro reakci. Při 90 km/h jedeme 25 m/s. Tedy při běžné reakční době poskočíme o 25 m blíže k překážce, než začneme dávat pokyn k brzdění či zatáčení. Jestliže jsme ještě dostatečně daleko, reakce je správná. Pokud jsme však již moc blízko, následuje panická reakce, ztuhnutí těla a špatné ovládání motocyklu.

Proti nám ještě hraje fenomén fixování pohledu. To znamená, že se oči upřou na překážku a my tam následně míříme. Tělo funguje tak, že nás nenechá zatočit, jestliže tam nevidí. Je proto zapotřebí ihned přesunout zrak do místa, kam chceme jet a až následně nás mozek nechá zatočit. A jelikož se stále pohybujeme, je zapotřebí nedívat se na statický bod, ale zrak stále přesouvat. Ideálně upínat zrak stále co nejdále. I z těchto důvodů se Vám lépe jede za někým jiným, jelikož je neustále v pohybu a vy sledujete plynule se pohybující místo, kam chcete za ním jet.